Porušování zákona požární ochrany

UPDATE 9.3.2023:

s ohledem na zákon č. 133/1985 Sb. a vyhlášku č. 246/2001 Sb. si vás dovolujeme požádat odstranění všech odložených věcí ze společných prostor / únikových cest v domě (botníky, skříňky, květináče s rostlinami, boty, kočárky apod. viz přílohy). Tyto věci ztěžují případný požární zásah a únik osob v případě nebezpečí.

Výbor v případě neplnění povinností odpovídá nejen za případnou škodu na majetku, ale v tom nejhorším případě je také trestně odpovědný za ztráty na životech.

Odstraňte tedy bezodkladně všechny předměty v chráněné únikové cestě. Po 28. 2. 2023 budou tyto věci považovány za odpad, a tak s nimi také naloženo.


Dále žádáme vlastníky a spolubydlící, aby nepoužívali hasící přístroj ani jakýkoli jiný předmět k zajištění proti samočinnému uzavření protipožárních dveří na schodiště!!! 

Samozavírací požární dveře, zejména na schodištích a v komunikačních prostorách, nebo požární dveře mezi požárními úseky, jsou v otevřené poloze zajištěné proti samočinnému uzavření. 

K tomuto účelu slouží zejména oblíbené dřevěné klínky, provázky, zarážky, ale též květináče, skříňky, botníky a podobně. Dokonce se hasiči při kontrolách setkávají i s dveřmi zajištěnými hasicím přístrojem! 

Požární dveře plní svůj účel pouze v případě, když jsou zcela uzavřeny. Jakékoliv výše uvedené blokování v otevřené poloze je tedy nepřípustné a protizákonné. A to zejména tam, kde se jedná o požární dveře do tzv. chráněných únikových cest. 

Za toto porušení zákona o požární ochraně hrozí provozovateli objektu pokuta až 500 tisíc korun